
Вже минулого року здавалося, що Європа - програла. І якщо не війну ще до її початку, то, принаймні, гонку озброєнь разом з розвитком штучного інтелекту. Натомість в армії Сполучених Штатів за календарний рік використання штучного інтелекту ще більше виросло - на астрономічні 1775%, про що минулого тижня офіційно заявило Міністерство війни США. Причому, Пентагон стрімко почав впроваджувати ШІ в усі ланки та підрозділи, використовуючи його для планування логістики на полі бою і в пошуку співробітників, плануванні місій для роїв дронів та в розробці двигунів, у сфері контролю психічного здоров'я солдат і загалом для скрінінгу та сортуванню пацієнтів.
На фоні всього цього НАТО прийняло рішення розмістити новостворений Центр передового досвіду ШІ у французькому місті Ренні, що мусить бути схвалене вже цього місяця. Але чи буде схвалення, зважаючи на критики штучного інтелекту з боку Ватикану? Папа Римський Лев XIV у своїй новій енцикліці Magnifica Humanitas, зокрема, написав: “Людство занурюється у владу насильства, де не беруть на себе відповідальність за крихкий мир, стиснутий між конфліктами”. І це цілком правильно, тільки війна, зокрема, російсько-українська, продиктувала свої правила, коли страх, егоїзм та слабкість не можуть подолати очевидне зло. Саме тому використовується “штучний” інтелект, якщо власного не вистачило.
Французький ШІ-стартап Mistral захищає використання штучного інтелекту саме у війні. Керівник стартапу, Артур Менш, генеральний директор і співзасновник Mistral, чию дошкульну фразу BTRY.ENERGY публікував, знову наголошує: “Ми всі за мир, але якщо подивитися на наших суперників і противників у світі, які використовують штучний інтелект, треба визнати - поки нам загрожують вороги, нам потрібні можливості для захисту”.
І Європа рухається у цьому напрямку, збільшуючи оберти, фінансування і пошуки. Причому, не цураючись й американського продукту - та ж Франція вже 10 років співпрацює з американським і центральним технологічним гігантом Palantir Technologies, програмне забезпечення якого використовує і уряд Франції, і Генеральний директорат внутрішньої безпеки з боротьби з тероризмом (DGSI), і приватні компанії, такі як, до прикладу, Airbus, Stellantis та Forvia.
Щоправда рух Європи - відверто повільний. Тільки зараз повідомили, що дві фінські компанії, Patria та AI NestAI, об'єдналися для впровадження адаптивного штучного інтелекту в безпілотні системи. І це - на 5-й рік війни, коли дрони вже 5 років використовуються в бою, коли Palantir 4 роки як приїздив до України, впроваджуючи системи з обробки баз даних…
Так, варто сказати, що вже як рік Patria очолила консорціум з розробки програмного забезпечення на основі штучного інтелекту в рамках проєкту AI-WASP (Warfare Adaptive Swarm Platform), призначеного для використання на пілотованих і безпілотних системах. І в проєкті беруть участь 16 оборонних компаній не тільки з Фінляндії, а й з Швеції, Естонії, Італії, Греції, Франції, Німеччини, Іспанії та Литви. Втім, пройшов рік, продукту нема. Є лише заява голови NestAI Пітера Сарліна, що бойовий ШІ “потрібно будувати в Європі, європейцями і для європейських оперативних потреб”. Ок, аби не було пізно.