Вікторія Яремчук: “Ми пішли суттєво далі в порівнянні з європейською частиною НАТО”

За роки війни використання штучного інтелекту в різних напрямках додавали ефективності Силам оборони. BTRY.ENERGY поспілкувався з керівницею компанії Farsight Vision Вікторією Яремчук про системи для розвідки та підтримки оперативних рішень, що працюють завдяки нейронним мережам.

Автор:
Дмитро Бадьорий
спеціально для btry.energy
Вікторія Яремчук: “Ми пішли суттєво далі в порівнянні з європейською частиною НАТО”

btry.energy Пані Вікторіє, розкажіть про продукт, який створює Farsight Vision. Що військові отримують на виході?
Ми починали з того, що обробляли дані з безпілотників в 3D-моделі і 2D-ортофотоплани місцевості для планування осей. Згодом ці мікропроекти почали розростатися. Наразі кожен проект працює завдяки нейронній мережі, яка аналізує цифровий двійник, що розкладається на об’єкти - цілі, траншеї, накати, зміни ландшафту і його особливості. В нашому арсеналі також є “нейронка”, що вивчає зміни аномалії - аналізує, що змінилося на ландшафті між двома прольотами дрона. Це важливо для різних задач, в тому числі для розуміння ефективності уражень, планування наступних операцій тощо.

Великою мірою наші цифрові двійники застосовуються для утримання оборони на передовій та ефективніших штурмів ворожих позицій. Тут важливо, що напрацювання інтегровані у різні системи ситуативної обізнаності, зокрема в систему “Дельта”. Це дає змогу робити різноманітні планування в 3D-просторі. Насамперед піхотних операцій, операцій НРК, а також планування повітряних маршрутів для дронів. 

btry.energy А як змінюється ваша система в залежності від динаміки фронту? 
Потреби військових постійно змінюються, а ми, у свою чергу, навчаємо систему працювати із тим, на що є попит кінцевого користувача. Коли на полі бою переважали танки, то і ми працювали в цьому напрямку і, до речі, досить ефективно виявляли таке озброєння. Це надзвичайно актуально і зараз, але не наскільки, як ті самі НРК, засоби РЕБ, антени, різноманітні датчики. 

btry.energy В минулому році було відомо, що у вас невелика команда, орієнтовно з 30-ти людей? Чи виріс штат за цей час? Які напрямки з’явилися? 
Ми досі є невеличкою командою, але тепер нас близько 60-ти людей. Окремо у Farsight Vision з'явився відділ Robotics, бо ми тепер також займаємося операційною системою для НРК. Зріс також наш підрозділ Computer Vision. Загалом ми більше розвиваємося сервісно, маємо сильний відділ техпідтримки, адже їздимо навчати користувачів, зокрема й на фронт, проводимо різноманітні демо, забезпечуємо підтримку 24/7. 

btry.energy Що ви думаєте про вітчизняні системи ситуаційної обізнаності, такі, як “Дельта”? 
Ми пішли суттєво далі в порівнянні з європейською частиною НАТО. Тут хочу підкреслити, що великою мірою “Дельта” займає провідні позиції тому, що багато розробників вже існуючих проектів були залучені до її створення. Команда фахівців “Дельти” давала пропозиції, допомагала в бета-тестуванні, координувала інтеграцію продукту. Саме тому екосистема стала унікальним кейсом не тільки в Україні, а й у світі.

btry.energy Які на вашу думку є конкурентноспроможні сервіси на внутрішньому та зовнішньому ринках? 
Є внутрішня розробка сил оборони, яка має певні напрацювання. Але якщо говорити про загальну систему та наш функціонал, то таких систем я не бачила. У розробників із США є схожа система. Вона створювалася для поліції і працює, наскільки мені відомо, суто в GPS-середовищі. В Україні її “обкатували” 2023-2024-х роках, але тоді вона не працювала досконало. Можливо щось і змінилося з того часу. Американці завжди заточені на стратегічні системи, мислять міжконтинентальними масштабами. Те, що робимо ми, та й та сама “Дельта” - це все таки оперативно-тактичний рівень. Ми відштовхуємося від масштабів російсько-української війни. Тому, якщо говорити про європейську частину НАТО, то такі наші напрацювання для них є напрочуд актуальними, а близького продукту до нашого наразі немає. 

btry.energy А американська Palantir Technologies?
Вони мають багато цікавих та водночас ефективних проектів, але в Україні, наскільки мені відомо, компанія представлена кількома сервісами. Те, з чим знайома я, то це інструменти для роботи з великими обсягами даних. Я скоріше бачу наше співіснування в колаборації та співпраці, ніж в конкуренції.

btry.energy Чи думали ви про діяльність компанії у випадку, якщо війна раптово закінчиться? 
Ми дуже хотіли б припинення бойових дій. По-перше, це дасть змогу силам оборони перепочити. По-друге, це дало б нам час посилитися. Можливо, ми нарешті зможемо зробити оцифровку лінії поля бою, чого завжди прагнули. Це в свою чергу дасть нам розуміння, як захищатися по цій лінії, і постійно робити правильний, автоматизований моніторинг. 

Крім того, ми ж працюємо з ДПСУ, Нацгвардією, Нацполом, які використовують систему не лише для бойових дій, а й для моніторингу критичної інфраструктури, моніторингу антитерористичних дій, об’єктів підвищеного захисту тощо. Це все підпадає під категорію homeland security та важливо не тільки для воюючої країни. Також наші напрацювання будуть напрочуд ефективними в питаннях гуманітарного розмінування. Також це стосується й фіксування злочинів рф.